Tunel pro pěší, Kutná hora

                  

Kraj: Středočeský

Okres: Kutná Hora

GPS souřadnice: 49.9280350N, 15.2493797E

Odkaz do map: https://mapy.com/s/hecagavuno


Byl krásný den a já jsem se po boku člobrdice vydala poznávat Kutnohorsko. Mým cílem byla nejbližší příroda u tohoto krásného města. Můj plán poznat tuto lokalitu, přivítal i kamarád Puňťa. Od samého rozbřesku byl na obloze a své paprsky si mohl uzářit. Po boku mi samozřejmě nechyběl ani kámoš větříček, který byl mezi skálou a říčkou Vrchlicí ve svém živlu.

 

Tlapkala jsem po zpevněné cestě a očadla jsem si mohla vykoukat. Všude, kam jen jsem pohlédla, byla skála nebo vodička, která příjemně zurčela do dálky daleké. Příroda krásně voněla a slibovala teplý den. Nikam jsem nespěchala. Tlapkala jsem tempem tlapka tlapku mine a užívala jsem si každý krok. Užívala jsem si klikatící se cestu, když v tom mi cestu zkřížil tunel.

 

To vám štěknu, kamarádi, to vám bylo překvapení. Tunely nemám ráda. Je v nich chlad, tma a občas mi kolem kebule proletí nějaký ten netopýr. Ne, že bych se netopýrů bála. To vám štěknout nemohu. Ale komu by se líbilo, kdyby mu létali kolem kebule? Toho si doma užiju až dost.

 

Stála jsem před tunelem, přemýšlela kudy kam, když v tom si má očadla všimla, že tento tunel není zase až tak temný, jak se mi na první pohled oslněný paprsky kamaráda Puňti zdálo. Ba naopak. Všimla jsem si několika světlých míst a dokonce i světla na konci tunelu, které se zdálo býti dosti blízko na to, abych tunel neprozkoumala.

 

Protože jeden nikdy neví, a v tunelech je opatrnost na místě, našponovala jsem ušadla, pro jistotu promrkala očadla a famfrňákem jsem se několikrát zhluboka nadechla. Zda jsem to měla dělat nebo ne, je mi dodnes záhadou. Ale už asi při třetím nadechnutí mne do famfrňáku uhodila vůně dobrodrůža, kterou chlupáč navětří jen málokde.

 

Se všemi smysly v pohotovosti vyrazila jsem kupředu. Tlapka střídala tlapku a než mne stihl tunel zcela pohltit, už jsem nevěděla, co mám zkoumat dřív.

 

Po mé pravé tlapce merčila jsem stopy po středověkých nástrojích, kterými tu člobrdové těžili kámen. Po levé tlapce merčila jsem různé druhy rudy, které se na místě nacházely. Zrak mne málem přecházel, když mne tlapky zanesly na místo prosvětlenější než prosvětlené, na kterém jsem zjistila, že světlo, které jsem merčila na konci tunelu, tak úplně na konci tunely nebylo.

 

To vám byla, kamarádi, zrada. Chvilku jsem přemýšlela co teď, ale nakonec mi štěklo, že přeci nejsem žádný bojsa, dosud jsem na cestě nic strašidelného nezažila, tak proč bych měla vzít tlapky na ramena a vracet se cestou stejnou, která mne na msto dovedla? Smysly v pohotovosti jsem měla, a ač nerada, vyrazila jsem dál. To, co jsem objevila, to mi kebule nebrala.

 

Tunel začal se zdáti býti nekonečný. Čím déle jsem v něm tlapkala, tím více zajímavostí jsem měla v merku. Dokonce i stříbrnou žílu jsem našla. Mnohokrát jsem si myslela, že jsem na konci tunelu, ale povětšinou jsem skončila na dalším prosvětleném místě v zatáčce, odkud tunel vedl dál.

 

Kolikrát jsem si myslela, že jsem na konci tunelu, těžko štěknout. Člobrdice říká, že tunel zase tak moc dlouhý nebyl, ale já jí to nevěřím. Vždyť protlapkat jím, to jsem musela učinit kroků. Ale víte vy co? Každý krok stál za to. To, co jsem v tunelu zmerčila, to vám byla, kamarádi, paráda. Uvidíte sami, až se v mých stopách vydáte.

 

Nakonec jsem se přeci jen na konec tunelu dostala. Čekala mne tam úchvatná příroda, vodopády, říčka Vrchlice, a pokud jste si mysleli, že tento tunel bude mým nejtajemnějším zastavením na Kutnohorsku, jako jsem si myslela já, šeredně byste se mýlili. Ale o dalších tajemných, někdy i trošku strašidelných místech, vám štěknu ve své knize, která vyjde na podzim. A protože mi to nedá, o pár z nich se podělím i v příštích štěcích. Ale opravdu jen o pár ;)

 

Štěky z našich výletů najdete na webu člobrdice janulanatoulkach.cz. Kromě štěků z našich toulek na tomto webu nechybí tipy na výlety do měst a obcí, recenze z restaurací, kaváren a ubytování a mnoho dalšího. Budeme rády, když náš web navštívíte ;)

 

 






Komentáře